کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

Node.JS بهتر از همیشه. انتشار اولین نسخه Stable آن

Node.JS بهتر از همیشه. انتشار اولین نسخه Stable آن

 

Node.JS بهتر از همیشه. انتشار اولین نسخه Stable آن

 

Node.js، پسر بچه باحالی از خانواده JavaScript به تازگی شاهد منتشر شدن اولین نسخه پایدار خود بوده است. این خبر با انتشار نسخه 4.0 از این تکنولوژی که به تایید رسیده است.
در این نسخه تغییرات زیادی به وجود آمده است. از جمله تلفیق کامل Node.js با io.js برای اولین بار. این دو فریمورک قبلا به دلیل اختلافی که بین سازندگان آن وجود داشت سال پیش دو مسیر جداگانه را تا کنون طی کرده بودند.
نسخه چهارم از Node.js از همان موتور JavaScript V8 که در گوگل کروم استفاده شده است بهره میبرد که چندین امکان از ES6 نیز به آن اضافه شده است.
این فریم ورک پشتیبانی درجه یک از پردازنده های با ساختار ARM را نیز به همراه دارد. گروه تولید کننده Node.js برای اطمینان از کار کردن اجزای این فریم ورک بر روی کامپیوتر ها و سیستم عامل های مختلف اعم از ویندوز، لینوکس، FreeBSD، SmartOS و دستگاه های بر اساس ARM کیس های تست زیادی را نیز طراحی کرده است.
این نسخه اولین نسخه ای از فریم ورک Node است که در آن اشاره به واژه ی "با پشتیبانی طولانی مدت" شده است. از ماه اکتبر این گروه تضمین می کند که حداقل 18 ماه پشتیبانی برای آن خواهد داشت بدون اینکه تغییرات عمده ای در ساختار این نسخه بدهد.
بعد از گذشت 18 ماه این گروه فریم ورک را برای بازنویسی و نگهداری نرم افزاری تغییر خواهند داد. البته در این مدت به ساختن بسته های امنیتی و رفع باگ ها خواهند پرداخت.
در کنار آن گروه Node خط سری پایدار یا Stable آنرا نیز ارائه خواهد داد که هر 6 ماه منتشر خواهند شد. هر کدام از این نسخه های پایدار دارای پشتیبانی برای مدت طولانی خواهند بود که باعث می شود هم پوشانی مناسب زمانی بین نسخه های پایدار باقی بماند.
Node.js 4.0 دارای ناسازگاری هایی نسبت به نسخه پیشین خود است. گروه سازندگان Node انتظار دارند مقداری زمان برای به روز رسانی شدن افزونه های پیشین نیاز باشد تا همگی با موتور V8 هماهنگ شوند. اما از آن به بعد سازگار شدن افزونه های Node.js با نسخه های جدید تر آن نیاز به زمان زیادی نخواهد داشت.
با استفاده روز افزون از Node.js در تکنولوژی وب، برای کمپانی هایی که به این تکنولوژی وابستگی دارند انتشار آخرین نسخه شرط بندی بزرگی خواهد بود.
پشتیبانی طولانی مدت و تغییرات سازگار با نسخه های پیشین باعث می شود که کمپانی های بزرگ و کوچک در استفاده از این فریم ورک احساس اطمینان خاطر کنند و اینکه این فریم ورک یک شوخی کوتاه مدت نیست. سازندگان این فریم ورک تصمیم گرفته اند که نرم افزارشان تا مدت ها باقی بماند و حتی در آینده محبوب تر نیز بشود.