کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

6 قانون برای ایجاد کمپین ایمیل فوق العاده عالی

6 قانون برای ایجاد کمپین ایمیل فوق العاده عالی

 

 

6 قانون برای ایجاد کمپین ایمیل فوق العاده عالی

جاستین زو مدیر عامل شرکت Iterable که یک پلت فرم ایمیل است می باشد و در گذشته در تیم مهندسی تیم توییتر مشغول به فعالیت بوده است .
زمانی که در حال برنامه ریزی برای استراتژی بازاریابی می باشید , مهم ترین جز آن ایمیل است.
چرا ؟
به این دلیل که راحت ترین راه دسترسی به مشتریان بوده و بیش از 85 درصد افراد روی کره ی زمین و 95 درصد از افرادی که در آمریکا زندگی می کنند دارای یک آدرس ایمیل بوده که آن را به طرز مدام چک می کنند. همچنین بازاریابی دیجیتال به تنهایی بالاترین مقدار ROI و یا سود دهی را برای شرکت به ارمغان می آورد و از تمام رسانه های اجتماعی و حتی نامه های پستی موثر تر است. اگر دوست دارید باحال باشید می توانید یک پیچ اینستاگرام و یا حتی حساب Snapchat برای خودتان تهیه کنید ولی اگر قصدتان پول در آوردن است ایمیل زدن را جدی بگیرید.
احتمالا سئوالات زیادی در مورد چگونگی راه اندازی یک کمپین ایمیل به مغزتان خطور کرده است . کی باید به مردم ایمیل بزنم ؟ چگونه لیستم را درست کنم ؟ بهترین راه انجام این کار چیست ؟ پس از بازدید از هزاران کمپین ایمیل به عنوان مدیر کمپانی بازاریابی ایمیلی , به این نتیجه رسیدم که این 6 قانون ضروری جهت راه اندازی یک کمپین موفق وجود دارد. این قوانین به شما کمک می کنند تا تعداد مشترکین , تعامل و سود حاصل از سرمایه گذاری شما چندین برابر شود.
1. نقشه ای از جریان مشتریان
زمانی بود که من در تیم مهندسی رشد توییتر کار می کردم . پروژه ما ایجاد طرحی بود که توسط آن بتوانیم افرادی را که در توییتر عضو می شوند را تبدیل به طرفداران پر و پا قرص این برنامه کنیم . راز این کار هم در ارسال ایمیل نهفته بود. ولی قبل از اینکه دقیق بدانیم کی باید از ایمیل استفاده کنیم در ابتدا نقشه ای از مسیر کاربر در توییتر ترسیم کردیم .
با نگاه دقیق تری به داده ها متوجه این شدیم که کاربران توییتر زمانی تبدیل به کاربران وفادار و همیشگی می شوند که میزان فالوورهایشان به حدی خاص برسد. در نتیجه , ما به دنبال ارسال ایمیل هایی بودیم که دوستان کاربر را پیدا کرده و طرف داران جدیدی را به وی معرفی کنند. ایمیل نام برده شده هر چهار تا هفت روز یکبار آنقدر ارسال شد تا تعداد طرفداران کاربر به حد دلخواه برسد.
پیشنهاد شخصی من برای هر کمپانی این است که کار خود را با ساخت یک نقشه آغاز کند چرا که بدون اینکه بدانید کاربر با محصول و با وب سایت شما چه نوع تعاملی دارد , نخواهید دانست از چه طریقی در ایمیل تان با آنها ارتباط بر قرار کنید . همچنان که اطلاعات بیشتری از کابران کسب می کنید , سعی کنید تا نقشه خود را تا حد امکان کاملتر کرده تا بالاخره نقطه عطف را پیدا کنید . زمانی که آن نقطه شیرین را پیدا کردید , با استفاده از ایمیل ها به عنوان سلاح سری خود کاربر را به سمت نقطه عطف هدایت کنید , چه این نقطه یک کاربر هسته ای باشد و یا یک مشتری در محدوده زمان معین.

2. یاد بگیرید چگونه بدون سئوال کردن زیادی لیست خود را درست کنید
شما آماده ساخت لیست مشتریان هستید. همچنین بارها شنیده اید که هر چقدر اطلاعات بیشتری در مورد مشتری داشته باشید بهتر خواهد بود . در ضمن , بدون داشتن اطلاعات کافی چگونه می توانید ایمیلی شخصی شده برای کاربران ارسال کنید؟ قبل از این که فرم های طولانی که مملو از سئوال می باشند را به تمام بازدیدکنندگن وب سایت بفرستید بد نیست با خود یادآوری کنید که آگاهی از مشتری چیزی است که نیازمند زمان بوده و کم کم امکان پذیر میشود .
مشتریان دوست ندارند بلافاصله و بدون اینکه اطلاعاتی در مورد شما داشته باشند داستان زندگیشان را برایتان تعریف کنند. همینطور در صورتی به شما اطلاعاتی می دهند که بدانند از آن چه استفاده ای خواهید کرد. اطلاعات مربوط به تولد و وضعیت تاهل چیزی است که می توانید بعدها بپرسید تنها کار شما این است که با آرامی هر چه تمام از کاربر بخواهید که ایمیل های شما را انتخاب کند.
شما می توانید از طریق یک pop up ساده آدرس ایمیل مشتری را بپرسید . البته کمپانی های خوب چیزی را در ازای این آدرس ایمیل به کاربر ارائه می دهند. به عنوان مثال , Pinrose , کمپانی که عطرهایی خاص می فروشد , یک تست مخصوص به رایحه مناسب برای بازدید کنندگان در نظر گرفته است و کاربر در صورت تمایل به دریافت نتیجه تست باید آدرس ایمیل خود را وارد کند.
اگر زمان کافی برای طرح چنین آزمونی را ندارید می توانید کارت هدیه ای برای اولین خرید آنها در نظر بگیرید.
3. اتوماسیون شدن بازاریابی را باور کنید
خیلی از افراد اعتقاد دارند که بازاریابی اتوماسیون شده به دلیل وجود رابطه روباتیک غیر شخصی بوده و نام برند را تخریب می کند. ولی نکته جالب این است که به دلیل اینکه شما می توانید بر اساس رفتار افراد ایمیل های خاصی برایشان ارسال کنید خیلی هم شخصی شده است . بازاریابی اتوماسیون شده باعث می شود که هیچ دو نفری یک ایمیل یکسان دریافت نکند.
به یاد نقشه ای که بر اساس جریان مشتری ترسیم کرده اید بیافتید . شما می توانید با استفاده از رویداد مبتنی بر بازاریابی اتوماسیون شده در هر مرحله از این نقشه مشتری را تشویق به کاری که دوست دارید کنید. یک ایمیل خوش آمد گویی درست به شما این امکان را میدهد که کاربران جدید را جذب کرده و به آنها نحوه استفاده از وب سایتتان را یاد بدهید .
برای بالا بردن درآمد بد نیست از یاد آوری های موارد خرید شده و یا چیزهایی که در سبد خرید جا مانده استفاده کنید . برای مشتریان کنونی نیز , از بازاریابی اتوماسیون شده استفاده کنید و نظر سنجی های قبل از خرید برای آنها ارسال کنید که از بازخورد آنها می توان در راه بهبود محصولات استفاده کرد.
RockBox مانند Netflix جواهرات می باشد که از اتوماسیون به روش خیلی خاصی استفاده می کند.این کمپانی در ابتدا یک ست از جوهرات designer را برای مشتری ارسال می کنند. سپس , مشتری هر زمانی که دلش یک ست جدید بخواهد ست قبلی را پست می کند و این کار دسترسی نامحدود از جواهرات را به وی می دهد. اگر تا 60 روز این جعبه بر نگردد , کمپانی ایمیلی برای یادآوری و تعویض جعبه می فرستد . این یک راه جذاب و خلاقانه برای مشتری هایی است که دوست دارند ست های مختلف را امتحان کنند.
4. رائه ارزش در هر قدم
شاید برای اینکه به مادربزرگتان زنگی بزنید نیازبه دلیلی ندارید ولی اگر بخواهید برای مشتریان ایمیل ای بفرستید حتما باید توجیه مناسبی داشته باشید . تخفیف های ویژه نان و کره تمام کمپانی های تجارت الکترونیکی می باشند, من به هیچ وجه نمی گویم که این ایمیل ها نامناسب هستند چرا که سود زیادی را ایجاد می کنند ولی قبل از اینکه ایمیل بعدی را بفرستید کمی با خود فکر کنید "آیا مشتری من به این تبلیغ اهمیتی می دهد ؟" جواب چنین سئوالی باید همیشه بله باشد.
Eat24 نام شرکتی است که همیشه مملو از کمپین های پر از ارزش است. در جمعه هر هفته وب سایت تحویل غذای این کمپانی ایمیل ای حاوی یک کوپن 2 دلاری را به مشتری ارسال می کند. این ایمیل ارزش خیلی بیشتر از این 2 دلار را دارد . تمام خطوط این ایمیل از جمله حق و حقوق ذکر شده در انتهای آن چیزی لذت بخش برای خواندن دارد. حتی اگر از آشپزی لذت می برید و از خوردن غذای بیرون اجتناب می کنید باز هم به شما پیشنهاد می کنم که در بخش ایمیل این وب سایت عضو شوید .
5. تشخیص کاربرانی که دیگر فعالیتی نمی کنند و تلاش برای جذب دوباره آنها
مشتریان گاهی شما را ترک می کنند. در برخی از این موارد کاری از دست شما ساخته نیست ولی در خیلی از موارد نیز شما میتوانید جلوی این اتفاق را بگیرید. یک بازاریاب بد نمی داند چه کسی او را ترک کرده و چه کسی می خواهد وی را ترک کند. ولی یک بازاریاب خوب حواسش به مشتری جمع بوده و از طریق یک پیام عالی وی را دوباره باز می گرداند.
برای اینکه شما هم یک بازاریاب خوب باشید در ابتدا حواستان به علائمی باشد که نشانه ترک مشتری است . احتمالا مدت زیادی است که ایمیل شما را باز نکرده (بیش از 90 روز) و یا خیلی وقت است که وارد سایت شما نشده اند. شما می توانید از ابزار تقسیم بندی خوب برای اینکار استفاده کنید. حرکت بعدی طراحی یک پیشنهاد فوق العاده برای جذب دوباره وی می باشد.
Memebox یک کمپانی زیبایی کره ای است که برای جذب دوباره مشتریان سرد شده از تخفیف 15 درصدی ماهانه استفاده می کند. از نظر این کمپانی هر مشتری که در طی 30 روز گذشته خریدی نکرده باشد در حالت حساسی قرار دارد . کمپین های موفق مربوط به جذب دوباره کاربران آنهایی هستند که از هر ایمیل در آمدی برابر با 0.12 دلار داشته باشند.
زمانی که چنین کمپینی طراحی می کنید , دو چیز را در نظر بگیرید: چه علائمی نشان می دهد که یک کاربر سرد شده و چگونه می توان وی را دوباره جذب کرد؟

6. استفاده از تست A/B
درست مثل یک اثر هنری و یا یک برنامه کامپیوتری خوب , یک کمپین ایمیل هیچ وقت تمام شدنی نیست و همیشه راهی برای بهتر کردن این کمپین وجود خواهد داشت . زمانی که به دنبال یک پلت فرم ایمیل هستید , پلت فرمی را انتخاب کنید که امکان تست A/B را برایتان فراهم کند.
برای افزایش میزان باز کردن ایمیل , سعی کنید یکی از متغییرهای زیر را تغییر دهید:
نام فرستنده (مرد یا زن ؟ نام مدی عامل )
زمان ارسال ایمیل (شاید اگر ایمیل ها را در زمان نهار ارسال کنید بیشتر باز می شوند؟)
موضوع ایمیل (کوتاه و یا بلند . اضافه کردن کاراکترهای ایموجی و یا نام کاربر به ایمیل)
Preheader (پیامی که بعد از موضوع ایمیل به چشم می خورد که می توان به خوبی از آن استفاده کرد)
و برای بالابردن تعداد کلیک ها بهتر است تعدادی از متغییرهای زیر را تغییر بدهید:
متن Call to action (مثل Buy now! و یا view now !)
رنگ دکمه ها (سبز به معنای ادامه دادن و رنگ قرمز خواستن را القا می کند)
امتحان عکس های مختلف و خلاقانه (JPEG و GIF و Video)
Dot & Bo که یک وب کمپانی تجارت الکترونیکی مبلمان منزل می باشد که همیشه در حال آزمایش ایمیل هایش است . در سال گذشته بارها محتوای ایمیل های مربوط به خوش آمد گویی و یادآوری خود را عوض کرده است . همچنین آنها با تغییر موضوع ایمیل و کوتاه تر کردن آن موفق به جلب توجه مشتری شدند و در کنار آن کوپن های خرید و ایمیل های یاد آوری اقلام جا مانده در سبد را به ایمیل ها اضافی کردند.
این نگرش که "هیچ چیز همیشه کامل نیست " به این کمپانی کمک کرد تا مشتریان خود را نگه داشته و بقیه را بیشتر جذب خود کنند.
امیدوارم که اکنون از مزایای باور نکردنی ارسال ایمیل آگاه باشید. شاید این کانال بازاریابی کمی تکنیکی و مشکل باشد ولی با استفاده از این 6 قانون می توانید کمک بزرگی به تجارت خود بکنید.

 

با ما در مقالات بعدی کارآفرین بلاگ همراه باشید.

شما می توانید با استفاده از لینک های زیر این مطلب را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.