کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

2 ترفند ساده بازاریابی توسط ایمیل که باید از آنها استفاده کرد

2 ترفند ساده بازاریابی توسط ایمیل که باید از آنها استفاده کرد

 

 

2 ترفند ساده بازاریابی توسط ایمیل که باید از آنها استفاده کرد

 

تمام شرکت های تجارت الکترونیکی در سراسر جهان از اهمیت بازاریابی ایمیل کاملا آگاه می باشند. از شرکت های بزرگی مانند Amazon گرفته تا مجموعه های کوچکتری مانند Wamli همه و همه به مشتریان خود ایمیل ارسال می کنند. این ایمیل ها عبارتند از ایمیل خوش آمد , پیشنهادات تبلیغاتی , کوپن های تخفیف , یادآوری سبد های خرید جا مانده و غیره . ما به دقت به محتوای ایمیل بیش از 60 کمپانی تجارت الکترونیکی در سراسر آمریکا , هند و خاور میانه , آسیای جنوبی نگاه کردیم و در این مقاله قصد داریم تا به بررسی اهمیت تکرار و زمان ارسال این ایمیل ها بپردازیم.

تعداد ایمیل ها
برای اینکه بتوانید از بازاریابی ایمیل حداکثر استفاده را داشته باشید باید توجه ویژه ای به دو پارامتر زمان ارسال ایمیل و تعداد آنها داشته باشید. در طی یک نظر سنجی ما متوجه شدیم که بیش از 83 در صد از مشتریان دوست دارند که در طول هفته کمتر از 2 ایمیل برای آنها ارسال شود. و متوسط این میزان باید 1.72 ایمیل در هر هفته از هر کمپانی باشد.
ولی در مقایسه با این عدد , اکثر کمپانی های تجارت الکترونیکی تعداد بسیار زیادی از ایمیل ها را به صورت مدام و در بازه زمانهای کوتاه به مشتریان ارسال می کنند! آماری که به دست ما رسید نشان می داد که اکثر کمپانی ها بین 4 تا 8 ایمیل را به مشتریان خود در هر هفته ارسال می کنند. با این حال در بین این آمار شرکت هایی نیز به چشم می خوردند که تعداد بیش از 40 ایمیل را در طول هفته ارسال می کنند.
در آمریکا نیز شرکتهای هستند که در آنها این تعداد به 10 عدد در هر هفته خواهد رسید! این ارقام خیلی بیشتر از آن چیزی است که مورد قبول مشتریان است و تنها برداشتی که از آن خواهند داشت این است که این ایمیل ها همه Spam می باشند! در اینجا به بررسی تعدادی از ایمیل هایی که توسط کمپانی های آمریکایی تجارت الکترونیکی ارسال شده است می پردازیم .
شرکتهای تجارت الکترونیکی در هند نیز ایمیل های زیادی برای مشتریان می فرستند و در بین آنها نامهایی مانند Flipkart , Pepperfry و Jabong نیز به چشم می خورد که میانگین 11 ایمیل در هفته را دارند. به همین ترتیب , در خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا کمپانی هایی مانند Esongo با تعداد 40 ایمیل در هفته و Groupon 21 ایمیل در هفته , ارقامی بسیار بالاتر از آنچه به نظر معقول میاید را نشان می دهند. کاملا واضح است که تمام این کارها منجر به عصبانی کردن مشتری و ایجاد تصویری منفی از Spammy بودن ایمیل ها در ذهن وی می شود و در نهایت باعث از بین رفتن وفاداری مشتری خواهد شد.
حالا که از اهمیت تعداد ایمیل ها آگاه شدید بهتر است برویم سمت فاکتور مهم بعدی که زمان ارسال ایمیل نام دارد :

زمان ایمیل
چرا زمان ارسال ایمیل از اهمیت زیادی برخوردار است ؟
تمام مشتریها افراد خاصی می باشند و همه آنها زمان خاصی را به خوابیدن , کار کردن , خرید کردن و خواندن ایمیل اختصاص می دهند. ارسال ایمیل در زمان نا مناسب درست مانند این می باشد که در خانه ای را در زمانی که مطمئنید کسی پاسخگو نمی باشد بزنید. بدون در نظر گرفتن تمام دقتی که در محتوای ایمیل به خرج داده اید , اگر آن را در زمانی که مشتری به Inbox سری نمی زند ارسال کنید , هیچ توجهی به آن نخواهد شد. از طرف دیگر , اگر ایمیل شما در زمان درست به دست مشتری برسد و خوانده شود امکان بازگشت وی به محل فروش شما تا حد زیادی بالا خواهد رفت.
بعضی از افراد صبح ها و برخی شب ها را برای چک کردن ایمیل ترجیح می دهند. برای کمپانی ها خیل اهمیت دارد که ایمیل خود را زمانی به دست کاربران بفرستند که حتما توسط آنها خوانده شود. ولی جالب است بدانید که تحقیقات ما نشان داد که هیچ تلاشی جهت ارسال به موقع این ایمیل ها صورت نگرفته است .
بیش از 63 درصد از فروشگاه های آمریکایی ایمیل خود را بین ساعات 23 تا 7 صبح ارسال می کنند و هیچ کدام در نظر نگرفته اند که اغلب مشتریان شب ها دیر نمی خوابند و صبح خیلی زود هم از خواب بیدار نمی شوند. در جنوب شرقی آسیا , 29 درصد کمپانی ها ایمیل های خود را بین ساعات 7 تا 11 صبح ارسال می کنند, همچنین 32 درصد کمپانی های خاورمیانه بین ساعات 15 تا 19 اقدام به چنین کاری می کنند. تقریبا هیچ یک از این کمپانی ها زمان مناسبی را برای تبلیغات انتخاب نکرده اند. در نتیجه ایمیل آنها در پشت ایمیل های جدید مدفون شده و احتمال اینکه سر از Trash در بیاوردند بالا خواهد رفت.
زمان مناسب برای ارسال ایمیل کی است ؟
زمانی که بحث از زمان مناسب می شود باید 3 نکته مهم را به خاطر بیاورید:
1. زمانی از روز که کاربر inbox خود را چک میکند
2. زمانی که اغلب به فروشگاه سر می زند
3. روزی از هفته و هفته ای از ماه که معمولا مشتری خریدی از فروشگاه شما انجام می دهد
درک واضح از مواردی که در بالا ذکر شده به شما کمک می کند تا تبلیغات ایمیل ای شما بازخورد بهتری داشته باشد و ایمیل های شما با Spam اشتباه گرفته نشوند. خوب در اینجا به بررسی و درک بهتر این موارد خواهیم پرداخت:

1. زمانی از روز که کاربر inbox خود را چک میکند :
زمانی که فردی Inbox خود را باز می کند و با چند ایمیل نخوانده مواجه می شود , اولین کاری که دوست دارد انجام بدهد , پاک کردن ایمیل های غیر شخصی و تبلیغاتی می باشد. امکان زیادی وجود دارد که ایمیل های تبلیغاتی به عنوان Spam علامت گذاری شده و به سرعت پاک شوند. ولی در شرایطی که ایمیل شما درست در لحظه ای که کاربر در حال چک کردن Inbox خود است و ایمیل تبلیغاتی دیگری وجود ندارد , حس کنجکاوی وی جلب شده و باعث می شود که ایمیل شما را باز کرده و محتوای آن را بخواند!

2. زمانی که اغلب به فروشگاه سر می زند :
دلیل ارسال ایمیل های تبلیغاتی این است که فروشگاه آنلاین خود را اولویتی در ذهن مشتری نگه داشته و باعث شود که وی سریعا به آن سری بزند. در نتیجه , فرستادن ایمیل در زمانی که مشتری قصد خرید از فروشگاه را ندارد کار بیهودهای خواهد بود. برای موفق شدن در چنین کاری بهتر است با دقت زمانهایی را که مشتری به فروشگاه سر می زند را زیر نظر داشته باشید و طبق آن ایمیل های خودتان را ارسال کنید!

3. روزی از هفته و هفته ای از ماه که معمولا مشتری خریدی از فروشگاه شما انجام می دهد
این فاکتور نیز از اهمیتی مشابه برخوردار است. برخی از مشتریان در اولین هفته ماه , درست بعد از اینکه حقوق خود را دریافت کردن به خرید می پردازند , ولی برخی بیشتر دوست دارند برنامه خرید خود را به آخر هفته بیاندازند. درک روند خرید هر مشتری باعث می شود تا زمان مناسب برای ارسال ایمیل ای که تاثیر بیشتری خواهد داشت را پیدا کنید.
ایمیل های کمتری بفرستید , همانطور که تحقیقات نشان داد , اکثر مشتری ها ترجیح می دهند تعداد کمتر از 2 ایمیل را در هر هفته از کمپانی دریافت کنند. با بمباران کردن مشتریان بالقوه تصویری منفی از خود در آنها ایجاد نکنید. به یاد داشته باشید که تعداد مهم نیست , بلکه مهم است چه ایمیلی , به چه کسی و در چه زمانی ارسال می شود.
سعی کنید درک کنید که چه نوع ایمیل ای مناسب چه کسی می باشد . برخی از افراد از ایمیل هایی که مربوط به سبد های جا مانده می باشد لذتی نمی برند و علاقه زیادی به تخفیف های مخصوص و پیشنهادات خرید دارند. برخی دیگر نیز از تخفیف های مربوط به روز تولد و یا تبریک روز سالگرد ازدواج خوششان می آید . بد نیست بفهمید که چه نوع ایمیل ای متناسب با چه نوع مخاطبی خواهد بود.

 

ما را در مقالات دیگر کارآفرین بلاگ همراهی کنید.

شما می توانید با استفاده از لینک های زیر این مطلب را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.