کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

10  نکته جالب برای روند طراحی هوشمندانه

10 نکته جالب برای روند طراحی هوشمندانه

 

 

10 نکته جالب برای روند طراحی هوشمندانه

 

به عنوان یک طراح UX , به شخصه از اهمیت علاقه به هنر طراحی آگاهم , مخصوصا زمانی که از لحاظ خلاقیت به بن بستی برخورد می کنم.
دلایل این قضیه متفاوت است , شاید مدتهای زیادی به سختی و به سرعت کار کرده اید و با مقاومت های زیادی روبرو شده و در نتیجه خلاقیت خود را از دست داده اید. شاید بدون اینکه مطلع باشید دچار روزمرگی در کارتان شدید و یک کار را بارها و بارها تکرار می کنید و یا شاید حوصلتان سر رفته است.
ولی روند طراحی در نو آوری به شما کمک خواهد کرد و شما می توانید از طریق آن نقشه کار را از ابتدا تا تکامل آن رو بروی خود ببینید.
روند شما نباید آنقدر کامل باشد در این صورت قابل تغییر خواهد بود . هر پروژه ای شامل یکسری محدودیت هاست , این محدودیت چه منابع و یا توانایی ها باشد شما باید توانایی وفق دادن خودتان با این مشکلات را داشته باشید.

در اینجا 10 نکته مهم برای بهبود فرآیند طراحی شما آمده که برگرفته از تجارب کاری خود من می باشند.

1. تعریف مشکل قبل از جستجو برای یافتن راه حل
این انیشتن بود که یکبار گفت " اگر من یک ساعت برای رفع مشکلی داشته باشم , 55 دقیقه آن را به فکر کردن به مشکل و 5 دقیقه آن را صرف حل آن خواهم کرد"
خیلی از طراحان به اشتباه فکر می کنند که تمام مشکلات کاملا واضح می باشند. در بسیاری از مواقع مشکلات واضح علائمی کوچک از مشکلات اصلی می باشند. شما زمانی که مشکل اصلی را پیدا می کنید همه چیز برایتان آشکار است چرا که خیلی از مسائل دیگر نیز با پیدا شدن آن از بین می روند.
همانطور که در کتاب رایگان Web UI Best Practices ذکر شده , تمام پروژه های طراحی تان را با رویکرد "چگونه ممکن است ..........." شروع کنید. همیشه به یاد داشته باشید که قبل از طراحی محصولی به صورت درست , باید از محصول خود اطمینان حاصل کنید.

2. کاربران خود را به درستی بشناسید
برنامه نویسی یک بار به من گفت که در حال ساخت محصولی مناسب برای همه می باشد. چنین برداشتی شاید مناسب محصولی باشد که به صورت انبوه برای همه تولید می شود ولی بدون دست گذاشتن روی یک نوع کاربر خاص نمی توان موقعیت های استفاده معنی دار بسازید.
بدون داشتن موارد استفاده معنی دار , به سختی می توانید از MVP خود (حداقل محصول قابل عرضه ) مطلع بوده و یا بتوانید برنامه ریزی استراتژیکی برای محصول خود پیاده سازی کنید. تمام محصولات عالی توانایی حل مشکل از طریقی که فهم آن برای اکثر مردم راحت باشد را دارند.
حتما باید تحقیقاتی در مورد کاربرتان به عمل آورده , شخصیت سازی کرده و شروع کنید به نقشه برداری از سناریوها و جریان کاربران. هر چیزی که شناخت عمیق تری از ذهنیت کاربر را به شما بدهد سرمایه گذاری در راستای ایجاد طرحی موفقیت آمیز به حساب می آید.

3. در نظر گرفتن راه حل های افراطی برای حل مشکلات
بخش سرگرم کننده ی طراحی استفاده از ایده های جدید و نامتعارف می باشد, شما هم از بزرگ فکر کردن نترسید.
بندهای قدیمی را پاره کنید, فقط به یک دستگاه فکر نکنید. یک روز از زندگی یک کاربر را به صورت یک Storyboard در آورده و به نقاط جالب و پر رنگش نگاه کنید. از مداد و شمعی و ماژیک ها و هر چیز دیگری که باعث شکوفایی خلاقیتتان شود استفاده کنید.
تمام هفته را بی وقفه کار نکنید , کمی مکث کرده و ذهن نا خود آگاهتان را به مشکلی که سعی در حل آن دارید متصل کنید.
به Duolingo نگاهی بیاندازید , این برنامه بیشتر شبیه بازی یک تلفن هوشمند است تا یک پلت فرم یادگیری زبان . این برنامه کاملا نا متعارف بوده و شاید از نظر خیلی ها وقتی که روی صفحه کاغذ می آید سئوال بر انگیز باشد , ولی واقعیت قضیه و اثبات آن در اعداد گنجانده شده است , این کمپانی از ژوئن 2015 توسط گوگل ارزشی بالغ بر 470 میلیون دلار دارد.
به دنبال عناصر الهام بخش خارج از صنعت باشید و به مرور متوجه موثر بودن راه حل هایتان خواهید شد.
4. فرضیه ای برای آزمایش قبل از طراحی بسازید
یک فرضیه راهی برای یافتن حقیقت برای ما بوجود می آورد. هر طراحی دارای پایه و اساسی قوی است که باعث بوجود آمدن آن می شود.
می توانید آن را به شکل بیانیه ی یک پایان نامه تصور کنید که مانند قلب طراحی می باشد و شما قبل از اینکه وارد مرحله توسعه شوید باید از موارد و موضوعات خود استفاده کنید.

تا جایی که می توانید همفکری کرده و جلسات زیادی با تیم خود بگذارید . حتما از تمرین طراحی استودیو استفاده کنید و در آن از شرکت کنندگان بخواهید که راه حل های خود را نقاشی کنند و در آن نشان بدهند که هر وظیفه خاص را چگونه انجام بدهند. یادتان باشد که به عنوان اولین قدم در طراحی باید به کشف و بررسی فرضیه خود بپردازید .
برای یک چهارچوب مفید رویکرد Maximilian Wambach که طراح تعاملی در Ebay می باشد را چک کنید . رویکرد " اگر (عمل ) سپس (نیاز مشتری / مشکل)" طرز فکربسیار مفیدی است که شما نیز می توانید در کارهایتان از آن بهره بگیرید.

5. همکاری با گروه های متنوع برای حل مشکلات
اگر طراحی شما درست باشد باید در برابر نقد و بررسی ها و بحث و گفتگو ها ایستاده و در آنها پیروز بشود. در نتیجه گروهی از افراد که پیش زمینه ها و تجارب مختلفی دارند کمک بزرگی در راه حل ها خواهند کرد.
مثلا گروهی از سهامداران را در نظر بگیرید که هر کدام دیدگاهی منحصر به فرد در چگونگی بهبود و ارتقای طراحی شما دارند. با مدیر طراحی خود همکاری کرده تا مطمئن شوید حرف آخر در نهایت متعلق به تیم محصول می باشد در غیر این صورت دچار مشکل Design by committee (خراب شدن طراحی به دلیل ازدیاد نظرهای مربوط به آن) می شوید.

6. خلق داستان با مستند سازی
جوری مستند سازی کنید که انگار دارید داستانی را تعریف می کنید. شخصیت سازی شما کاراکترهای داستانتان و موارد کاربرد شما نیز بخش های کلیدی فیلمنامه می باشند. Wireframe نیز نقش صحنه را بازی می کند. زمانی که فرآیند کارتان به جریان افتاد , جریان کاربران طراحی رقص شما به حساب آمده و کیت UI طراحی مجموعه می باشد. در اینجا همه چیز به هم مربوط و منتهی می شود.
در اکثر موارد به دلیل نبود متن این مستند سازی ها نادیده گرفته می شوند. شما می توانید به دارایی های طراحی تان به عنوان تکه های یک پازل نگاه کنید. به خودی خود این تکه ها ارزشی ندارند ولی زمانی که در کنار هم قرار گرفتند تصویری را ساخته که داستانی را تعریف می کند.
وسواس زیادی برای تکمیل توضیح طراحیتان نداشته باشید . به جای اینکار بهتر است از ارتباط صحیح مراحل طراحی اطمینان حاصل کنید.
تا حد امکان اسناد و مدرک سازی هایی که مانع جلو رفتن طراحی می شود رابه حداقل برسانید. اگر مستندات شما قابل استفاده نیستند دلیلی برای ساخت آنها نیز وجود ندارد.

7. طراحی خود را روی کاغذ آورده و آن را آزمایش کنید
در هر مرحله ای می توانید با نمونه سازی های پشت سر هم از تصمیمات طراحیتان مطمئن تر شوید .
به خود و تیمتان زمان کافی برای تکرار ایده ها بدهید . زمانی که یک طراحی به شکل پیکسل در آمد جدا شدن از آن کار مشکلی می باشد. ولی بر عکس آن , نقاشی کردن و نمونه سازی روی کاغذ باعث می شود همچنان به دنبال راه های بهتر کردن آن باشید.
تا می توانید نقاشی کنید تا بتوانید ایده های جدیدی کشف کنید , سپس از تست قابلیت استفاده 3 یا 5 نفری استفاده کنید.
به محض اینکه به طراحی جالبی رسیدید , با استفاده از تست مجازی آن را امتحان کنید. در هنگام اینکار همه چیز را با شریکتان در میان گذاشته و در مورد هر مرحله با وی صحبت کنید تا تمام شکاف های موجود را پیدا کنید . زمانی که او نیز با نحوه کار کردن طراحی آشنا شد , میتوانید از او به عنوان یک کامپیوتر انسانی برای نمونه سازی در حین تست قابلیت استفاده کمک بگیرید.

8. چسباندن آثار روی دیوار
شاید این کار کمی کلیشه ای به نظر بیاید ولی دلیل محکمی پشت این متد وجود دارد.
به تمام برنامه های پلیسی و کارآگاهی فکر کنید , زمانی که یک کارآگاه در حال بررسی جنایتی است , کل دیوار تبدیل به نقشه ای از آن جنایت می شود و تمام شاهدان و مظنون ها با شواهد جمع آوری شده مربوط روی دیوار نمایش داده می شوند.
همین اتفاق زمانی که در حال طراحی برای کاربری خاص می باشید نیز می افتد. درست مثل یک کارآگاه یک طراح UX نیز باید نقشه ای از مشکل و ارتباط آن با کاربر را کشیده و در نهایت راه حل را به کاربر ارتباط بدهد. قرار دادن اسناد و آثار مختلف در معرض دید افراد تیم باعث تلفیق متدولوژی های مختلف در گردش کار همه افراد می شود.

9. ساخت یک نمونه LO Fi برای آزمایش
نمونه های اولیه LO FI را می توان از طریق HTML , Keynote , Power Point , کاردستی های کاغذی و ابزار مخصوص نمونه سازی مانند UXPIN ساخت.
به محض اینکه شما وارد مرحله توسعه شوید , یک سری محدودیت ها (سازگاری با مرورگر, عملکرد وب سایت و غیره ....) اجتناب پذیر خواهند بود . بنابراین طراحی خود را باید قبل از توسعه آزمایش کنید و بهتر است که از داستان های کاربران مطلع شده و بینشی عمیق به تیم توسعه خود بدهید.
نمونه های اولیه به شما اجازه می دهند تا wireframe های مختلف را به هم متصل کرده و جریانی ایجاد کنید. از این طریق , شما می توانید از میزان موثر بودن نظم همه چیز و نه فقط عناصری که کاربر می بیند مطلع شوید .

10. ساخت مشترک
هیچ طراحی تنها نیست. اغلب مردم برای مدتی طولانی به تنهایی کار می کنند.
درست مانند برنامه نویسی مشترک که باعث کاهش خطاهای فنی می شود , از تکنیک طراحی مشترک Cooper برای تجزیه و تحلیل بهتر کار استفاده کنید. کار با شخصی دیگر باعث ایجاد انگیزه بهبود ,حس کار گروهی , توازن بهره وری می شود.
فرض قدیمی که طراحی خوب با یک گوشه از همه دور نشستن بوجود می آید کاملا اشتباه می باشد. شما می توانید با پیروی از دستوالعمل های شرح داده شده در Building Mockups Developers Won’t Hate , پروژه شما نیز می تواند بسیار سرگرم کننده باشد.

 

با مقالات دیگر در کارآفرین بلاگ همراه ما باشید.

شما می توانید با استفاده از لینک های زیر این مطلب را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذلرید.