کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

چرا برنامه نویس مستقل بودن سخت تر از آن چیزی است که فکر می کنیم؟

چرا برنامه نویس مستقل بودن سخت تر از آن چیزی است که فکر می کنیم؟

 

چرا برنامه نویس مستقل بودن سخت تر از آن چیزی است که فکر می کنیم؟

 

هر کسی میتواند یک برنامه (App) بنویسد. اینترنت پر است از راهنمایی هایی که با استفاده از آنها می توانید برنامه های مد نظر خود را بسازید و آنها را در فروشگاه های اپ به فروش برسانید تا خرج و مخارجتان را در بیاورید. اما این قضیه آنچنان که به نظر می رسد ساده هم نیست.
ایده رومانتیک تولید برنامه ای که به سرعت محبوب شود و سازنده ی خوش شانسش را در طی چند هفته پولدار کند هر روز کمرنگ تر می شود. حالا که بازارهای فروش برنامه ها بسیار بزرگ و پر از محتوا شده اند، اثرگذاری هم سخت شده است، چه برسد به اینکه از فروش برنامه اتان سود هم ببرید.
آقای David Smith در یکی از پادکست های خود (اگر برنامه نویس iOS هستید بایستی به این پادکست ها حتما گوش دهید) در مورد آنچه که برنامه نویسان مستقل از برنامه هایشان به خانه می برند این چنین می گویند:
"کاری که من همیشه می کردم این بوده است که انگار برعکس کار کرده ام. همیشه فکر می کردم که برنامه هایی که نوشته ام هر روز باید چه مقدار برای من پول در بیاورند و سودآوری کنند.
فرض کنید که در نظر دارید از کسب و کارتان سالانه 85000 دلار در آمد داشته باشید. باید در نظر بگیرید که اگر برای خودتان کار می کنید مقدار زیادی هزینه نیز خواهید داشت که در صورتیکه برای یک کمپانی کار کنید آنها را نخواهید داشت.
اگر می خواهید سالانه به مقدار 85000 دلار درآمد داشته باشید بایستی بیشتر از این مقدار از برنامه هایتان پول بدست آورید. مثلا 100000 دلار. این اعداد و ارقام به نظرتان چه مفهومی دارند؟"
سایت هایی همانند Glassdoor و Simply Hired را بررسی کرده ایم و دیده ایم که در بهترین حالت درآمد یک برنامه نویس iOS سالانه 100000 دلار است. با استناد به این اعداد یک برنامه نویس مستقل برای اینکه بتواند به این مبلغ درآمد برسد از فروش برنامه هایش باید حداقل روزی 273 دلار درآمد داشته باشد.
در زمان انتشار برنامه ها، آنها در آمد ناگهانی زیادی دارند که به دنبال آن رکود درآمدی مشاهده می شود. اگر یک برنامه قابل پسند توسط عموم باشد میتوان برای آن با استفاده از رسانه ها کمی فروشش را افزایش داد. نقد های ادامه دار و مفید کاربران به علاوه کارآمد بودن آن در مدت زمان منتشر شدن آن برنامه نیز باعث می شود که فروشی مناسب در طولانی مدت نیز داشته باشد.
با همه این اوصاف برنامه نویسان بسیار وابسته به کاربران و مشتریانشان هستند. فاکتورهای متغیر زیادی وجود دارد که باعث می شود فروش مستقل برنامه در فروشگاه های اپ برای سازندگانشان سود آور باشد.

 

درآمد زایی

 

اینکه یک برنامه چگونه درآمد زایی می کند بسیار مهم است. برنامه های پولی به اندازه برنامه هایی که قابلیت خرید درون برنامه ای دارند فروش نمی کنند و دلیل آن اینست که کاربران دکمه ای را نمی بینند که به واسطه آن همه ی امکانات برنامه فعال می شود. البته این معیار برای برنامه هایی همچون برنامه های عکاسی صدق نمی کند ولی باز کاربران از اینکه باید برای آنها پول دهند راضی نیستند.
برنامه های رایگان که به واسطه تبلیغات درون برنامه درآمد زایی می کنند نیز محبوبیت ندارند. مردم همه چیز را رایگان می خواهند، و اگر تبلیغی را در جایی ببینند که آنرا دوست نداشته باشند، آنوقت آن برنامه را بد ترین برنامه روی زمین می دانند.

 

ساختن کاربران

 

پیدا کردن کاربران بسیار مهم و در عین حال بسیار سخت است. هم اکنون در حدود 1.5 میلیون برنامه در Apple App Store و Google Play وجود دارند. اگر یک برنامه نویس آنقدر خوش شانس باشد که برنامه اش روی صفحه اول و به عنوان برنامه برگزیده انتخاب شود، توجهی که جلب می کند معمولا گذرا خواهد بود. ممکن است از این که برنامه ی شما برگزیده شود کمی درآمد زایی داشته باشد، اما موقت خواهد بود.
جواب آسان اینست که چندین برنامه بسازید. این کار به شما کمک خواهد کرد اما می تواند برای شما دردسر ساز نیز باشد و مشکلاتتان را چندین برابر کند. اگر قصد دارید برنامه ای بسازید که ماندگار باشد باید از آن پشتیبانی کنید. اگر تکنولوژی جدیدی به بازار می آید که می تواند تجربه کاربر از برنامه شما را ارتقا دهد (همانند TouchID یا 1Password API اگر برنامه شما نیاز به لاگین کردن دارد)، برای برنامه نویس الزام آور است که از آن تکنولوژی ها در برنامه اش استفاده کند. در غیر اینصورت برنامه شما (به همراه درآمدتان) به صندوقچه برنامه های به درد نخور و از مُد افتاده خواهد رفت.

 

درآوردن 1 دلار از 70 سنت

 

اپل و گوگا از 30 درصد از درآمد شما را بابت حق الزحمه دریافت می کنند. وقتی که شما برنامه نویس مستقل می شوید هر دلار درآمد شما در حقیقت 70 سنت است.
این 70 سنت شامل هر فروش شما می شود، اگر برنامه شما 1 دلار باشد یا بسته ای 1 دلاری در برنامه تان می فروشید در نهایت 70 سنت نصیب شما می شود. اگر می خواهید روزانه 273 دلار برنامه یک دلاریتان را بفروشید بایستی 390 کاربر برنامه شما را بخرند، نه 273 نفر.

 

آیا این کار شدنی است؟

 

مستقل شدن در دنیای برنامه ها و برنامه نویس ان آرزوی بسیاری از فعالان این بخش است. رسیدن به این آرزو امکان پذیر است اما به راحتی قبل نیست. فروشگاه های برنامه های اپل و گوگل بسیار شلوغند. بسیاری از برنامه نویسان حاضرند کار دائمی و درون سازمان انجام ندهند و به ساختن برنامه های خودشان بپردازند. پس این آرزو هنوز زنده است. اگر ایده های زیادی در سر دارید و توانایی پیاده سازی آنها را نیز دارید، بد نیست که به تحقق این آرزو بپردازید.
به هر حال باید به راهی که برنامه نویس ان، جدای سختی های تولید برنامه هایشان، می روند احترام بگذاریم. دفعه بعد که فکر کردید که خرید کردن از یک فروشگاه برنامه کار بیهوده ای است این را در نظر بگیرید که زندگی سازندگان آن به این خریدن ها بستگی دارد. اگر برایتان مشکلی نیست برنامه هایی را که دوست دارید بخرید. از یک برنامه نویس مستقل حمایت کنید.