کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

طرح کمپانی اپل برای از بین بردن منوی همبرگر

طرح کمپانی اپل برای از بین بردن منوی همبرگر

 

 

طرح کمپانی اپل برای از بین بردن منوی همبرگر

 

در طی رویدادی در ماه سپتامبر , کمپانی اپل طرح جدیدی به نام 3D Touch را برای iPhone 6s معرفی کرد . اپل آن را نسل بعدی multitouch می نامد , و وقتی به اهمیت آن در آینده فکر می کنیم بیشتر می فهمیم که این فقط یک نام دهن پر کن نیست.
گذشته از نام آن که تا حدودی کمی گیج کننده می باشد , 3D Touch تا حد زیادی مانند Force Touch که در دستگاه های Apple Watch و MacBook از آن استفاده شده می باشد , با این حال این اولین باری است که از این اسم جدید در آیفون استفاده می شود .
3D Touch یک تکنولوژی فوق العاده جالب می باشد و راه جدیدی برای تعامل با آیفون را جلوی روی کاربر قرار می دهد . در کنار حرکات دست , این تکلنولوژی این امکان را به آیفون می دهد که میزان فشار را نیز احساس کند , که فرصت های جدیدی را در طراحی تعاملی ایجاد کرده که با tap و swipe کردن های ساده بسیار فرق می کنند.
3D Touch در عمل
نمایشی که اپل از 3D Touch در رویداد خود نشان داد فقط بخش بسیار جزئی از توانایی های آن بود – کمی بیشتر روی یک آیکون فشار دهید و چیزی شبیه به کلیک سمت راست روی صفحه کامپیوتر اتفاق می افتد و یا با فشار بیشتر روی لینکی در ایمیل می توانید پیش نمایشی از آن را مشاهده کنید ولی واقعیت این است که این تکنولوژی فرای این عملکردها است.
با استفاده از 3D Touch , کمپانی اپل قدم در راهی می گذارد که در نهایت منجر به از بین رفتن منوی پیچیده و گیج کننده ی همبرگری خواهد شد . چیزهای زیادی در مورد این نوشته شده که این منو باید کم کم از بین برود ولی در حقیقت تا به حال کسی نتواسته بود گزینه ای بهتر که بتواند جایگزینی مناسب برای این منو باشد را معرفی کند , ولی حالا همه چیز فرق کرده است.
همانطور که در ساعت اپل دیدم , Force Touch راهی هوشمندانه برای ریشه کن کردن منوی همبرگر از واسط می باشد که نشان دهنده آغاز طرح بزرگ آیفون است.
Force Touch به تنهایی به اپل کمک کرده تا از نمایش منوی همبرگر بر روی واسط صفحه ی ساعتی که دور مچ بسته می شود اجتناب کند و حالا با وجود 3D Touch کمپانی اپل تصمیم دارد که این منو را به طور کلی از موبایل شما نیز حذف کند.

3D Touch فشاری را که بر روی صفحه نمایش می آید را به خوبی احساس می کند.
امروزه بیشتر استفاده از منوی همبرگر برای پنهان کردن گزینه هایی است که شما فقط به صورت گاه به گاه به آنها نیاز دارید و یا زمانی که طراحان و برنامه نویسان حوصله مخفی کردن یک سری دکمه و کلید ها را در جاهای دیگر صفحه ندارند از آن استفاده می کنند.
ولی اکنون با استفاده از 3D Touch تمام این عناصر را می توانید به شکلی به یاد ماندنی پنهان کنید و تنها کاری که کاربر برای نمایش آن نیاز دارد انجام بدهد کمی بیشتر فشار دادن است.
در صورتی که اپل بتواند تمامی صاحبان آیفون را به استفاده 3D Touch برای نمایش سایر گزینه ها عادت بدهد _"درست مثل Apple Watch " , کم کم موفق به حذف منوی همبرگر از طراحی واسط خواهد شد.
خوب این قسمت کار بسیار سخت خواهد بود , ولی به یاد داشته باشید که غیر ممکن هم نیست .
یکی از مشکلاتی به ذهن خطور می کند این است که نبود سیگنال ها واسط روی صفحه نمایش به این معنی خواهد بود که بسیاری از ممکن است فراموش بکنند که گزینه های زیادی پشت پرده 3D Touch قرار دارد که می توانند از آنها استفاده کنند.همین اتفاق در Apple Watch نیز افتاده است , در چند هفته اولیه که خودم این دستگاه را خریدم , نمی دانستم که با فشار کمی بیشتر تمام notification هایی که برایم ارسال شده پاک می شوند و این موضوع را به صورت اتفاقی یاد گرفتم.
البته این مشکل را می توان از طریق راهنمایی قدم به قدم کاربران و از طریق نمایش ویدیوهای آموزشی , Popups و نکات on-boarding انجام داد.
اپل چگونه نحوه ی استفاده از 3D Touch را به شما یاد خواهد داد
یکی از راه هایی که اپل در حال حاضر از آن استفاده می کند , اعمال نفوذ 3D Touch در عکس های متحرک شماست , برای دیدن نسخه حرکتی از عکس شما باید کمی بیشتر روی آن فشار بدهید . این یکی از راه هایی است که در طی آن اپل ذهن شما را برای استفاده از 3D Touch آماده می کند تا زمانی که به صورت گسترده از 3D Touch استفاده شد , شما هیچ مشکلی نداشته باشید .
با گذشت زمان وقتی 3D Touch بیشتر مورد قبول همه واقع شود و استفاده از آن ضروری گردد , گزینه های جدیدی را در طراحی واسط پیشنهاد خواهد کرد که در گذشته ممکن نبوه اند. این تکنولوژی به طراحان اجازه ساده تر کردن واسط کاربر را داده و فقط محتوایی که ضروری است روی صفحه نمایش در معرض دید قرار می گیرد.
3D Touch اکنون یک ویژگی قدرتمند برای کاربران به حساب نمی آید , بلکه بیشتر مناسب خوره های تکنولوژی است. این تکنولوژی راه جدید تعامل با دستگاه ها خواهد بود و من انتظار دارم سایر سازندگان موبایل نیز در طراحی خود از آن استفاده کنند , چرا که طراحی واسط خیلی سریع فن آوری های جدید را در طرح خود به کار می برد.

شاید چنین چیزی یک شبه اتفاق نیافتد ولی وجود 3D Touch به تدریج جای منوی همبرگری را گرفته و بالاخره روزی خواهد رسید که آن را به طور کلی فراموش خواهیم کرد .
منوی همبرگری به زودی منقرض خواهد شد.

 

با ما در مقالات دیگرکارآفرین بلاگ همراه باشید.

شما می توانید با استفاده از لینک های زیر این مطلب را با دوستان خود نیز به اشتراک بذارید.