کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

طراحی نامرئی چیست ؟

طراحی نامرئی چیست ؟

 

طراحینامرئی چیست ؟

 

طراحی همیشه به معنی هنری که جلوی چشمان شما قرار دارد نمی باشد. طراحی هنری است مملو از ظرافت , قابل استفاده و اغلب تعریف ناپذیر. اگر واضح تر بخواهیم بگوییم باید بدانید , طراحی خوب اغلب حالت نامرئی دارد.
البته فکر نکنید که طراحی نامرئی یعنی اضافه کردن لایه ها , شفافیت و یا معانی پنهان به پروژه شما . طراحی نامرئی یعنی پروژه های که حول محور کاربر می چرخند و به صورت بصری و عملی رفتار می کند.
زمانی که کارم را به عنوان یک طراح جوان شروع کردم , این چیزی بود که به دفعات شنیدم. اگر فکر می کنید که باید بوم نقاشی ات را تزئین کنی , پس حتما داری کار اضافی انجام می دهی . بهترین طراحی که باعث موفقیت یک پروژه می شود , طراحینامرئی است.
ولی چگونه می شود به همچین طراحی دست پیدا کرد؟ خوب همه این را خوب می دانیم که طراحی وب سایت ابزاری کاملا بصری است .

 

فکر کردن در مورد نامرئی بودن طراحی

 

خوب قبل از اینکه بیشتر پیش برویم می گویم , طراحی مرئی است . هیچ شکی در این نیست , اما تکنیک ها و ابزاری که ما از آنها استفاده می کنیم , نباید بیش از اندازه مشهود و واضح باشند.
دادن حس خوبی به مخاطب در طراحی از اهمیت فراوانی برخوردار است , کاربران دوست دارند جذب چیزی شده و با آن تعامل داشته باشند. البته خودشان هم دقیقا دلیل این را نمی دانند ., که این خود به معنی طراحی نامرئی است.
با وجود اینکه این ایده خیلی قبل تر از اینکه Oliver Reichenstein بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Information Architects که به دلیل اهمیتی که به طراحی نامرئی می دهد بسیار مشهور است , چیزی به من بگوید به مغزم خطور کرده بود . در اینجا خلاصه کوچکی که در یکی از مصاحبات وی با The Verge آمده است.
"طراحی خوب طراحی نامرئی است , طراحی مناسب صفحه نمایش از طریق, سطح زیر اتمی microtypography (تعریف دقیق یک وب فونت) , شبکه نامرئی Macrotypography (نحوه استفاده از فونت) و دنیای نامرئی تعامل بین طراحی و معماری اطلاعات , اتفاق می افتد. حداقل ورودی , حداکثر خروجی , با کمترین میزان تفکرات آگاهانه چیزی است که طراحان صفحه روی آن تمرکز دارند. درست مثل طراحان و مهندسان ما به دنبال مناسب ترین راه حل ها نیستیم بلکه به سعی داریم بهترین راه سازش را پیدا کنیم.

 

ارتباطات نامرئی

 

زمانی که برای یک Smartwatch و یا ساعت هوشمند وب سایت و یا برنامه موبایلی طراحی می کنید , هدف اصلی شما طراحی یک نوع ارتباط است. این طراحی باید از پیام پشتیبانی کرده و سد راه آن نشود.
شما می توانید با استفاده از تمامی ابزاری که در دسترستان است تجربه ای خلق کنید. ولی نتیجه آخری مال شما و یا سایر طراحان نیز نمی باشد بلکه این نتیجه برای مخاطبانی طراحی شده که هیچ درکی از تئوری های رنگ , فضا سازی و یا تایپوگرافی ندارند. تنها چیزی که این مخاطبین درک می کند این است که آیا شما توانسته اید این تمامی عناصر به سبکی منسجم , قابل استفاده و جالب را به هم ربط بدهید و یا خیر.
دقیقا به همین دلیل است که باید طراحی را به چشم یک وسیله نامرئی دید.

 

انواع مختلف نامرئی بودن

 

زمانی که در مورد طراحی نامرئی صحبت می کنیم , یک سری چیزها به ذهنمان خطور می کند. هر نوع از طراحی نامرئی به اندازه ی خود از اهمیت زیادی برخوردار بوده و می تواند تاثیر زیادی در انجام کار شما داشته باشد .
• محصولات نامرئی و غیره مانند برندها (نام های تجاری) و یا تبلیغاتی که حتی از آنها هیچ آگاهی ندارید . (این قضیه بیشتر برای طراحان برنامه و بازی مهم می باشد , چرا که همیشه به فکر مکانی مناسب برای قرار دادن لوگوها و غیره در طراحی خود هستند)
• تعاملات نامرئی و اطلاعیه هایی که به صورت یکپارچه به شکلی اتفاق می افتند که شما بدون فکر کردن به اعمالتان کارهایتان را بدون دغدغه انجام می دهید . (مانند زنگ موبایل)
• زیبایی های نامرئی یک باعث ایجاد ارتباط عاطفی و پیوند بین کاربران می شود (این چیزی است که ما رویش تمرکز خواهیم کرد)
تکنیک های طراحی
زیبایی های نامرئی ریشه در اصول اولیه تئوری طراحی دارند . این زیبایی ها جدا از روندها و با ویژگی های جدید UX هستند. این زیبایی ها از طریق استفاده از فونت , رنگ , تایپوگرافی , عکس ها , آیکون ها و تکنیک های برای به اشتراک گذاشتن یک پیام بوجود می آیند. خوب بد نیست سری به یک سری از اصول اولیه و قابلیت استفاده آنها برای شما برویم .
• متن و زبان : کلماتی که شما از آنها استفاده می کنید انتقال دهنده لحن شما بوده و باعث ایجاد پاسخ عاطفی از کاربر خواهند بود . از زبانی استفاده کنید که برقرار کننده ی نوع ارتباطی باشد که می خواهید با مردم در حال تعامل با طراحی ایجاد کنید. آیا لحن شما رسمی , پرنشاط و یا خنده آور است ؟ آیا این لحن باید پر از شور و شوق باشد و یا می خواهید منتهی به نوعی عملکرد شود؟ همچنین در مورد هم وزنی کلمات هم فکر کنید , وقتی آنها را بلند می خوانید چه حسی به شما می دهند؟
• رنگ : هر رنگ و یا ترکیب رنگی القا کننده یک سری احساسات و عواطف می باشد . به دلیل مسائل فرهنگی و عاطفی که مرتبط با رنگها ست این تصمیم باید با دقت فراوانی گرفته شود . نیازمند زمان زیادی است. از رنگهایی استفاده کنید که علاوه بر ایجاد احساس خوب در کاربر باعث تشویق آنها به انجام کاری شود.
• تایپوگرافی: فونت ها نیز شامل معانی خاصی برای خود هستند. از sans serif که شفاف است و معنی اطراف را به خود می گیرد گرفته تا Helvetica و Baroque Text که حسی کاملا رسمی به کاربر می دهند. زمانی که دچار شک شدید , بهتر است از همان San Serif و یا Simple Serif ها با قطر معمولی استفاده کنید .
• تصاویر : در تصویر عکسهایی که شما از آنها استفاده می کنید چه اتفاقاتی دارد می افتد؟ این تصاویر شامل عکس ها , انیمیشن ها و ویدیوها هم می شوند. آیا افراد در عکس ها خوشحال به نظر می رسند؟ آیا در این تصاویر از عکسهای گرم استفاده شده ؟ آیا حرکتها آرامند و یا تند؟ تمام این سئوالها می توانند در ایجاد حس آرامش به کاربر کمک کنند. حرکتی تند است باعث جلب توجه و تمرکز کاربر به خود می شود.
• آیکون ها و عناصر UI : مجموعه ای از آیکون ها و عناصر رابط کاربر در مسیر دستیابی به طراحی نامرئی به شما کمک بزرگی خواهند کرد. با وجود اینکه هر آیکون به سبکی خاص و متفاوت می باشد یک ترکیب درست از آنها بیانگر نحوه عمل وب سایت و نوع ارتباط آن با کاربر می باشد. نامرئی بودن زمانی اتفاق می افتد که کاربر از نحوه عملکرد سایت اطلاعی نداشته باشد . به عنوان مثال به آیکون سبد خریدی که تقریبا همه فروشنده های برای بررسی و شناخت خریدها از آن استفاده می کنند فکر کنید. کاربر نیازی ندارد در مورد چگونگی نویگیشن به مقصد آخری و یا خرید فکر بکند , این عنصر وی را به سمت اقدام مناسب راهنمایی می کند.
• تکنیک های دیگر : تکنیکهای بسیار زیادی وجود دارند که می توانند به طراحی شما کمک کرده و یا حتی به ضرر شما باشند_- Drop shadows , تاثیر متون , قلم ها و فریم ها , فاصله , خطوط زیر حروف و غیره ...... این لیست همچنان ادامه دارد. کلید تمام این عناصر نحوه استفاده از آنها می باشد و باید حتما از آنها استفاده کنید. آگر گزینه Tool را در بخش ویرایش نرم افزار باز کردید و روی دکمه Apply کلیک کردید , کارتان اشتباه بوده و تاثیری نه چندان زیبا نسیبتان می شود. این اثرات باید به گونه ای استفاده شودند که کاربر با نگاه به عکس با سایه مواجه نشود (البته این طراحی هر چقدر هم خوب باشد یک طراح حرفه ای متوجه آن خواهد شد) . تاثیرات طراحی باید به گونه ای به پیام کلی و رسیدن به اهداف کلی کمک کند.
نتیجه گیری
حالا به آنچه Oliver Reichenstein گفت دوباره فکر کنید. او روی کلمات Micro , Macro (خرد و کلان) تمرکز فراوانی کرد. کلید کار اینجاست . برای انکه کاملا نامرئی باشید , طراحی باید از هر لحاظ "چه جزئیات و چه کلیات" کامل باشد.
طراحی ساده و هدفمند داشته باشید . بیش از اندازه طراحی تان را تزئین نکنید و همچنین بهتر است به دنبال مد و Trend ها نباشید. قسمت های کوچک را به سبکی را طراحی کنید که یکپارچه باشند و تصویر بزرگ چشم انداز دقیقی از آنچه هویت اصلی پروژه شما است را باید نشان دهد . زیاد از حد فکر نکنید : بعضی اوقات یک راه حل ساده , راه حل درست است. (شاید کل ایده طراحی نامرئی دلیل اصلی محبوبیت طراحی Flat بوده است)