کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

۱۴ روش جذاب طراحی وب سایت در سال ۲۰۱۵( قسمت اول)

۱۴ روش جذاب طراحی وب سایت در سال ۲۰۱۵( قسمت اول)

 

 

١٤ روش طراحی وب سایت  ٢٠١٥ (١)

 

در این مقاله به ١٤ روش طراحی وب سایت ٢٠١٥ که باید به آنها توجه ویژه ای کرد می پردازیم.


۱- مینیمالیسم


از ساده کردن لوگوها و طرح حروف ها گرفته (‌مانند google) تا پاک کردن و تمیزکردن تمام صفحات وب سایت , مینیمالیسم روشی است که تمام چیزهای دیگر را تحت تاثیر قرار داده است . وب سایت ها بیشتر تمرکز خود را بر روی محتوای واقعی و کاهش پارازیت ها و اضافات اطراف آن می گذارند. پایین صفحه ها , ستون های فرعی سایت و خطوط هم در حال محو شدن هستند. وقتی رنگ برندها نیز در حال ساده شدن است از آنجایی که شرکت ها تاکید بر یک رنگ اصلی در طراحی بصریشان دارند . تغییر ایجاد شده در لوگوی Stubhub یک مثال عالی در این زمینه است.

 

01 d

 

۲- منوهای شبیه به اپلیکیشن

 

طراحی وب سایت همراه با در نظر گرفتن بازار موبایل چیزی بیشتر از تنها زیبایی شناختی را تغییر می دهد. این مسئله راه و روشی را که تصویرکشان وب سایت درباره سازماندهی محتوایشان به آن فکر می کنند و چگونه دستگاه های خواننده اجازه دسترسی به آن را می دهند , تحت تاثیر قرار می دهد. منوهای چسبنده و ستون های فرعی وب سایت کم کم از چشم می افند تا فضا را برای محتوا که برای دستگاه های خواننده مهم تر است باز کنند. این روزها منوها در بالاترین مکان صفحه نمایش قرار می گیرند و معمولا به صورت پنهان هستند. قابل دید و دسترسی توسط یک نماد تک (‌ اغلب به شکل سه خط افقی زیر هم که به آن " همبرگر‌" می گویند) است که وقتی انتخاب شود منوهای قوی تری را به صورت های متفاوتی درکنار یا وسط نمایش می دهد.

 

02 1

 

۳- کلیدهای ناپدید شونده

 

وب سایت ها در حال دور شدن از دکمه های بزرگ و جلب توجه کننده و براق و استفاده ی با شور و اشتیاق از دکمه های شفاف و محو شونده هستند. چون آنها مزاحمت کمتری برای کاربر ایجاد می کنند و به وب سایت کمک می کنند تا محتوایی که می خواهید کاربر واقعا ببیند را مشخص تر کند به جای اینکه از دکمه های call to action ای که کاربر وادار به کلیک کردن روی آن می کند دکمه های محوشونده تنها خطوطی از یک نوشته یا کادرهستند که با یک طرح حروف ساده از یک یا چند حرف در مرکز آن تشکیل شده است.

 

03 1

 

۴- حکم فرمایی عکس شاخص

 

این روش در طراحی  وب سایت از سال ۲۰۱۴ استفاده می شده است و امسال نیز جایی نرفته و در حال تکمیل شدن است . سال گذشته وب سایت ها در سراسر فضای مجازی حاوی عکس شاخص استاندارد بودند. یک عکس با وضوح بالا (HD) که به صورت مشخصی در بالای صفحه ی وب سایت که تمام عرض پنجره ی مرورگر یک کاربر را می گیرد, نمایان می شد و تنها تعدادی از کلمات متن بر روی آن قرار می گرفت.
امسال عکس شاخص به صورت هایی بسیار چشمگیر دچار تغییر شده است. بعضی وب سایت ها عکس HD را یک قدم بالاتر برده اند و ویدیوهایی با کیفیت بالا در صفحه فرود خود جاسازی می کنند. دیگران مسیر برعکس را پیش گرفته اند : مات کردن عکس بنر یا برداشتن همه ی آنها با هم به نفع نمایان شدن یک زمینه با رنگ بندی ساده تا توجه ها به سمت متن جلب شود. وب سایت Spotify تعدادی از این روش ها را نشان می دهد یک عکس در نصف صفحه نمایش می دهد ولی بیشتر فضای دیگر صفحه را به صورت سفید به نمایش سر تیترها و یک طرح گرافیکی و دکمه های محو شونده اختصاص می دهد.

 

04 d

 

۵- طرح حروف و فونت های جالب

 

زمانی که عکس شاخص شروع به معروف شدن کرد, طراحان وب سایت شروع به توجه بیشتر به طرح حروف کردند. انتخاب یک فونت جالب برای جلب کردن توجه بازدیدکنندگان بسیار سخت می باشد چون بسیاری از محتوای سایت با توجه به اثر مینیمالیسم کاهش پیدا کرده و ساده شده است. آژانس تبلیغاتی RSQ از طرح حروف طراحی شده توسط خودشان در وب سایتشان استفاده می کنند و یک اعلام حضور قوی را بدون هیچ گونه حواس پرتی برای جلب توجه همگانی پیغامش به بینندگان ارائه می دهد.

 

05 d

 

۶- عکس ها را جوری کنار هم بچینید که شبیه عکس های کنار هم چیده شده نباشند.

 

روزهایی که از نمایش عکس ها به صورت کلی و در یک قالب ساده استفاده میشد , تمام شده است . با تشکر از خدایان عکاسی, شیوه های بصری که باعث می شود دهان بازدیدکنندگان باز بماند وارد کارد شده اند . با وجود گروه هایی مانند 500pxو Unsplash پیدا کردن عکس با کیفیت بالا که هرکاری بخواهید می توانید با آن انجام دهید , از همیشه راحت تر شده است. در نتیجه , وب سایت ها دیگر شبیه به تماشای فروشگاهی نا مرتب از عکس های کنار هم قرار گرفته نیستند. اکنون آنها واقعا حس واقعی بودن را انتقال می دهند.

 

06 d

 

۷- طراحی تک صفحه

 

هیچکس دیگر مایل به کلیک کردن و گشتن در چندین صفحه نمی باشد. به جای این کار , کاربران ترجیح می دهند که در یک صفحه بلند اسکرول کنند. این شیوه نیز اصول های خود را در گشتن وب سایت ها با موبایل دارد. به این دلیل که خیلی راحت تر است که با انگشتان دست یک صفحه را تا پایین اسکرول کنید تا اینکه صفحات متعددی را کلیک کنید و برای بارگذاری هر یک زمانی صبر کنید. امسال این مفهوم تقویت شده و با اینکه تعداد وب سایت های تک صفحه بسیار کم هستند اما بسیاری دیگر از وب سایت ها در حال کم کردن تعداد صفحات خود و طولانی تر کردن محتوا در هر صفحه می باشند تا وب سایت شان در موبایل بهتر اجرا شود. وب سایت Smartwater با استفاده ای متفاوت از اسکرول باعث تاثیرگذاری زیاد آن شده است . در این جا بازدیدکنندگان به جای اسکرول کردن به پایین , به بالا اسکرول می کنند تا نشان دهند آب چه طور از حالت بخار به مایع تقطیر می شود.

 

07 d

 

 

 

با ما در مقالات دیگرکارآفرین بلاگ همراه باشید.

١٤ روش طراحی وب سایت  ٢٠١٥ (٢)

 ٦ شیوه طراحی وب سایت ٢٠١٦

اشتباهات رایج در طراحی وب سایت

شما می توانید با استفاده از لینک های زیر این مطلب را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.