کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

تولد 20 سالگی پلی استیشن در آمریکا و نگاهی به روند تکاملی این کنسول

تولد 20 سالگی پلی استیشن در آمریکا و نگاهی به روند تکاملی این کنسول

 

تولد 20 سالگی پلی استیشن در آمریکا و نگاهی به روند تکاملی این کنسول

 

ماه سپتامبر ماه سرنوشت سازی برای سونی بود – 9 سپتامبر بیستمین سالگرد پرده برداری از پلی استیشن در آمریکای شمالی می باشد , در اروپا نیز این کنسول در 29 سپتامبر روانه بازار شد. در طی چند دهه اخیر سونی تبدیل به یک غول در صنعت بازی شد و همچنان روند رشد این شرکت در جهان ادامه دارد.
در حال حاضر هم با توجه به انتشار پلی استیشن 4 به بازار موفقیت این شرکت چندین برابر شده است : به گفته VGCHARTZ فروش این کنسول پس از معرفی آن در سال 2013 به 24.77 میلیون دلار رسیده است . این رقم خیلی بیشتر از رقبای نسل بعدی خود یعنی Xbox (با 13.57 میلیون دلار ) و Wii U (با فروش 10.7 میلیون دلار) می باشد.

TNW در مصاحبه ای با John Koller , مدیر بازاریابی سخت افزار پلی استیشن به بررسی 20 سال بازاریابی سخت افزاری پرداخت. Koller از سال 1998 در این کمپانی فعالیت می کند.
TNW : سونی یک کمپانی ژاپنی است که از سنت های بازی ژاپنی ساخته شده . در طی این سالها و با توجه به گسترش مخاطبانش , این کمپانی چگونه تکامل یافته ؟
Koller : زمانی که کارم را در این کمپانی شروع کردم , سهام بازار این کمپانی در آمریکا با اروپا بسیار متفاوت بود. ژاپن بیش از 75 درصد از سهم بازار بازی جهان را در دست خود داشت . وروردی بسیار زیادی از طرف بازار آمریکا و اروپا وجود داشت ولی با وجود این ژاپن بر اساس بازاری که وجود داشت تصمیمات زیادی اتخاذ می کرد . آنها صحنه ای از آنچه بازی در سطح جهان است را ساختند.
در طی چند سال و با توجه به اینکه آمریکا تبدیل شد به یک مرکز بازی تعادل بیشتری بین همه چیز بوجود آمد . پس از این قضیه عملکرد ما نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود. ما باید نظر علاقمندان بازی را می پرسیدیم و در عین حال نظرات ژاپن و اروپا نیز برایمان خیلی مهم شد.
در حال حاضر ورودی ما خیلی عالی است . تا حدی که PS4 تبدیل به یک دستگاه مشترک در سراسر جهان شده.
همچنین به یاد داشته باشید که جالبترین کار سونی انتخاب CD به عنوان وسیله حمل بازی ها بود. حداقل در آمریکا بیشتر مردم به کارترج چسبیده بودند . به نظرتان منطق پشت این انتخاب چی بود؟
دو اتفاق مهم در زمان تولد پلی استیشن رویداد : کارتریج بر همه بازی ها حکومت می کرد. البته از لحاظ تکنولوژی برتری خاصی نداشت . دوم اینکه از نظر عملیاتی , کار بسیار سختی برای توسعه دهندگان بود تا این پروژه را در زمان مناسب به اتمام برسانند.
هزینه کالاها بسیار بالا و حاشیه سود بسیار پایین بود.
در همین حال راه بهتری برای جلو رفتن وجود داشت , چیزی که ما را بیشتر به سمت دستگاه های نسل بعدی بکشاند. با استفاده از CD ها ما می توانستیم بهترین بازی ها را داشته باشیم و مردم هم می توانستند محتوای جدیدی را تجربه کنند.

خوب روند ساخت پلی استیشن 2 چگونه بود؟
همچنان که ما در حال توسعه پلی استیشن 2 بودیم DVD ها هم روانه بازار شدند. چیزی که خیلی جالب بود این است که در 3 سال اولیه عمر پلی استیشن 2 اغلب مردم از این کنسول برای تماشای DVD هایشان استفاده میکردند.
در سطح جامعه , پلی استیشن از شکل بازی که در زیر زمین و یا اتاق بچه ها صورت می گرفت در آمده و کم کم راه خودش را به هال و اتاق پذیرایی پیدا می کرد. به همین دلیل است که اسم اصلی محصول ما را Sony Computer Entertainment گذاشته اند.
این قضیه از همان لحظه ی ورود پلی استیشن به بازار اتفاق افتاد. زمانی که توسعه دهندگان نیز از ما پشتیبانی می کردند حس خیلی خوبی را به ما می داند .
کار با کنسول دوم کمی سخت تر بود , چون همچنان می خواستیم جایگاهمان را به بازار نشان بدهیم. ولی پلی استیشن 2 کنسولی بسیار موفق از آب در آمد و تا سال 2012 کمپانی های مختلف برای این دستگاه انواع بازی ها را می ساختند. اگر درست به خاطر داشته باشم در سال 2003 و 2004 از هر دو خانه یکی دارای پلی استیشن 2 بود.
احساس می کنم سونی همیشه به دنبال بهبود گرافیک بازی ها بوده , این مسئله بیشتر در کنسولهای PS2 , PS3 به چشم می خورد . می شه نظرتون را بگوید ؟
ما دوست داشتیم تعداد افرادی که به بازی علاقه داشتند را افزایش بدهیم . خیلی جالبه وقتی کسی می پرسد "چه برنامه ای نگاه می کنی ؟" و ما پاسخ می دهیم " این یک بازی هستش " این چیزی هست که برای ما مهم شده و توانایی های گرافیکی دست ما را بیشتر باز می کند.
زمانی که به پلی استیشن 3 رسیدیم , تمام فکرمان به تکنولوژی Blu-ray معطوف شد. Sony Crop به شدت از بلو ری پشتیبانی می کرد و ما می دانستیم که این تکنولوژی را برای کنسولمان می خواهیم. در Blu-ray و HD توانایی های گرافیکی از اهمیت زیادی برخوردار هستند.
البته این فقط ظواهر نیستند که از اهمیت زیادی برخوردارند بلکه سونی پشتیبانی زیادی از توسعه بازی ها می کند , مخصوصا در پی رشد روابط با برنامه نویسان مستقل جهت ساخت محتوای کنسولهای قابل حمل پلی استیشن و PS4.
این روند با PSP شروع شده و در حال حاضر با Vita و PS4 ادامه پیدا می کند. ارتباط خوب با برنامه نویسان مستقل باعث اتفاقات مهمی شد : در ابتدا باعث بوجود آمدن انرژی تازه در بخش های خلاق کمپانی شد . در ابتدا برای ساخت بازی ها باید به استودیو های بزرگ می رفتیم که ما به این کار اعتقادی نداشتیم . ما باور داشتیم که پشتیبانی از برنامه نویسان کوچکتر در نهایت به نفع کمپانی ما خواهد بود.
در حال حاضر و با وجود Vita اکثریت برنامه های معروف متعلق به برنامه نویسان مستقل می باشد و این چیزی است که مخاطبان از آن لذت فراوانی می برند.
حالا که PS4 خیلی موفق بوده همچنان راه طول و درازی را در پیش رو دارید , به عنوان مثال سخت افزار VR پروژه Morpheus . به نظرتان سخت افزار بازی ها به چه سمتی دارد حرکت می کند؟
ما یک کمپانی با افتخار در منطقه خلیجی هستیم , ولی از طرفی کالیفرنیایی هم هستیم . ما رابطه نزدیکی با هالیوود داریم . تغییرات و اختراعات زیادی در راه است ولی ما همچنان به خواسته های مشتریانمان گوش می دهیم.
به نظر من به عنوان گروهی که در صنعت سرگرمی فعالیت می کنند , ما باید به محتوا هم در کنار بازی اهمیت بدهیم . نحوه ساخت برای VR با نحوه ساخت فیلم و بازی فرق می کند. عنصری به نام حضور وجود دارد ولی اهمیت انتخاب راه خود در محیط نیز قضیه ایست که نباید نادیده گرفته شود. ما با گروه های زیادی به بحث و گفته گو پرداخته ایم.