کــــار آفرینــــ بلاگــــ

بلاگیــــ برایــــ امروزیــــ ها

۱۱ اشتباه رایج در طراحی وب سایت (‌قسمت اول )

۱۱ اشتباه رایج در طراحی وب سایت (‌قسمت اول )

 

 

اشتباهات رایج در طراحی وب سایت ١

 

در اینترنت میلیون ها وب سایت وجود دارد و احتمالا روزانه صدها تا هزارها وب سایت دیگر نیز طراحی می شوند. در اینجا مواردی جالبی در مورد اشتباهات رایج در طراحی وب سایت وجود دارد که باید آنها را سنجید. عناصر به کار رفته در یک وب سایت خوب چه هستند؟

 

webdesignmistakes1

 

ساختن یک وب سایت جرات می خواهد اما چالش واقعی در قابل استفاده کردن آن است. مشکل اینجاست که اکثر طراحان فراموش می کنند که وب سایت برای رفع نیازهای کاربران است نه برای خود طراحان. آنها خلاقیت در طراحی وب سایت را به کاربری و قابل استفاده بودن وب سایت ترجیح می دهند.

هدف ما در این مقاله مشخص کردن ۱۱ اشتباه رایج در طراحی وب سایت که طراحان و توسعه گران وب سایت انجام می دهند و پیشنهاداتی که با آنها به راحتی می توان از این اشتباهات اجتناب کرد است.

 

۱- باکس جستجو در کجای وب سایت قرار گرفته است؟


وب سایت مانند یک آرشیو اطلاعات می ماند. چه وب سایت یک شرکت بزرگ باشد چه تنها یک بلاگ باشد, باکس جستجو یکی از اصلی ترین و ضروری ترین عناصر است. بازدیدکننده ممکن است بدنبال چیزی باشد که در محتوای وب سایت گم است, به وسیله باکس جستجو بازدیدکننده این شانس را دارد که چیزی را که به دنبالش آمده پیدا کند.


پیشنهادات :

جستجوی پیشفرض گوگل بسیار ساده و پرمعنی است, راهی ساده و تاثیر گذار برای شروع است. بازدید کننده را قادر می سازد که با شیوه کارآمد در وب سایت شما به جستجو بپردازد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که HTML را از کنترل پنل کپی کرده و آنرا در وب سایت خود وارد کنید و تمام ! شما یک عملگر جستجو در وب سایت خود دارید.

 

webdesignmistakes2

 

در اینجا یک کد ساده برای نمایش موتورجستجوی گوگل در وب سایت تان موجود است تنها کاری که باید انجام دهید تغییر دادن نام وب سایت به نام وب سایت خودتان است علاوه بر این شما می توانید ارزش های ثبت را به هرچیزی که تمایل دارید تغییر دهید.

 

webdesignmistakes3

 

 

۲- ضعیف بودن قابلیت خوانایی و درک محتوای وب سایت

 

قابلیت خوانایی و درک یکی از عناصر حیاتی و ضروری در طراحی وب سایت است درست است که یک طراحی ظاهر خوب و زیبا توجه کاربر را جلب می کند اما باید بتواند اطلاعاتی را نیز که برای آنها به وب سایت شما آمده است از متن ها بخواند. بعضی از وب سایت ها از سبک فونت های عجیب و غریبی استفاده می کنند که خواندن را بسیار سخت می کنند.

 

پیشنهادات :

خوشبختانه راه های ساده ای برای بالابردن قابلیت خوانایی و درک کاربر از وب سایت شما وجود دارد.

- رنگ شمای بیشتر وب سایت ها را با یکدیگر مقایسه کنید و به اینکه چگونه رنگ ها قابلیت خوانایی را بالا می برند توجه کنید. مکانی مناسب برای امتحان کردن رنگ های مختلف شما را در Adobe Kuler می توانید مشاهده کنید.

- از حروف بدون برجستگی (Sans Serif Typeface) استفاده کنید که خواندن را در وب سایت آسانتر می کند.

 

۳- طراحی وب سایت با محتوای غیرقابل تشخیص 

 

محتوای یک وب سایت همان چیزی است که رفت و آمد را به وب سایت شما زیاد می کند. چگونه ساخت یافتن این محتوا در وب سایت تصمیم گیرنده موفقیت وب سایت شما یا شکست خوردن آن است . کاربران فقط موارد و قسمت هایی را که لازم دارند و بدنبالش هستند می خوانند اما متون و محتوای دیگر را نیز نگاه می کنند و اگر چیزی توجه آنها را جلب کند , آنرا نیز می خوانند. بعضی از طراحان بدون در نظر گرفتن سرتیتر ها , زیر تیترها , کلمات کلیدی , پاراگراف ها و ... فقط یک توده از مطالب را در صفحه وب سایت خود قرار می دهند.
از سر تیتر های مناسب برای هر صفحه وب سایت استفاده کنید. تا کاربران محل دقیق مطالب مورد نظرشان را به راحتی پیدا کنند. بعضی طراحان حتی فراموش می کنند صفحه وب سایت را نام گذاری کنند!!!
به طور کلی بدترین اتفاقی که ممکن است در این بخش بیافتد این است که شما محتوای نادرست , غیر قابل دسترس , کم و یا بدون اعتبار و تاریخ گذشته در وب سایت خود قرار دهید. محتوا باید در شمای کلی وب سایت مطابقت داشته باشد و قابل استفاده باشد.
اگر صفحه وب سایت در دست تعمیر است چرا آنرا آپلود می کنید , اگر آپلود وب سایت اجباری است باید به صورت موقت باشد و ۳هفته موقت محسوب نمی شود.

 

پیشنهادات :

محتوای وب سایت تان را سازمان دهی کنید. در هنگام طراحی وب سایت خود از HTML و CSS استفاده کنید.

- فضای سفید کافی بین متن و عکس ها با استفاده از حاشیه دار کردن ایجاد کنید.
- بروز و مطابق باشید , هدف از بروز رسانی تنها اضافه کردن محتوای جدید نیست بلکه پیدا کردن اشتباهات قبلی و درست کردن آنها نیز می باشد. جاکوب نیلسون پیشنهاد می کند که یک " باغبان " برای وب سایت خود استخدام کنید.

" بودجه ای را به استخدام یک باغبان برای وب سایت تان اختصاص دهید. شما به کسی نیاز دارید که وقتی وب سایت بروز می شود و تغییر می کند علف های هرز را بکند و به جای آنها گل بکارد اما بیشتر افراد ترجیح می دهند وقت خود را بر روی ایجاد کردن محتوای جدید بگذارند تا از محتوای قبلی نگه داری کنند. در عمل نگه داری راهی ارزان برای افزایش محتوا به وب سایتتان است چون بسیاری از صفحات قدیمی ارتباط خود را حفظ می کنند و بهتر است به صفحات جدید لینک شوند. البته بعضی صفحات بهتر است بعد از اتمام اعتبار و تاریخ به طور کلی از وب سایت حذف شوند. "

جاکوب نیلسون

 

با ما در مقالات دیگر کارآفرین بلاگهمراه باشید.

اشتباهات رایج در طراحی وب سایت ٢

اشتباهات رایج در طراحی وب سایت ٣

شما می تواید با استفاده از لینک های زیر این مطلب را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.